Nová baterka v Jawa 350

Napsáno: 11.06.2012 | Autor: Kájínek | Rubrika: Opravy a úpravy
Tags: , ,

Rok se s třetím rokem sešel a Kájínka přestalo bavit dobíjení baterky před každým startem a její umírání při rozsvíceném potkávacím světle. Byla to bžunda, vždycky před křižovatkou, kde jsou otáčky příliš nízké, zhasínat.

A tak jsem starou bauerku demontoval, prdelka šla mezi vyřazené. Přeci jenom má 12V a nějaké ty stovky ampér ještě vydá, nešla tedy do sběrného dvora. Pápá 12V 5Ah.

Jako nástupkyni jsem si vybral gelovou baterku 12V 7Ah, původně od výrobce ALG. Neteče, je to bezúdržbový akumulátor s napěněným olovem, vyplněným gelem. Už předtím jsem podobný typ nacpal do Simsona, zkušenost parádní, dobíjení zvnějšku žádné, startuje hned.
I když se říká, že pro start mašiny není baterka potřeba, aspoň u jawičky to neplatí. Alternátor nehází dostatečnou jiskru, motor natočíte až při dlouhém rozeběhu (jako že s mašinou fakt běžíte) a to je při její váze dost o hubu.

Vyrazil jsem teda do GESu. V pátek v 17.40 to byl teda nápad. Že ALU baterky nemají (stav skladu:2), že spletli dodavatele, mají CSB). ALU 350 Kč,  CSB 450 Kč. Jasně, jezdit jsem chtěl, takže jsem vzal CSB, která byla rozměrově větší a 7,2Ah. Frnk do Terezína.

Během hezkého sobotního dopoledne jsem sejmul sedadlo, odšrouboval zesulfitované kontakty staré baterky a baterku uložil. Byla plná elektrolytu, kterej se mi v úterý následně vylil v autě. Luxus.

Nová baterka je trochu větší a hlavně má FastOn (automobilové) konektory. Takže následovala nutná úprava elektroinstalace „dohezka“ (příslovečné určení způsobu). Pěkně ocínovat měděné lanko, zakrimpovat kombinačkama a dokonce se mi povedlo najít fastony s barevnými bužírkami. Ještě přes ně přijde smršťovačka, jenom jí v té garáži najít…
Pak jsem si připomněl svoji návštěvu v NiagaraFalls vesnici, páč to byla ruletka, jestli se tam baterka vejde a nebo nevejde. Původně vyhlédnutá byla tip ťop, teď jsme musela jít nastojáka. Vejde se tam akorát a navíc jí to sluší.

Ještě porovnat vercajk jako lékárničku, žárovičky a náhradní svíčky, zaklopit vestou a nastartovat.

Chytá krásně, potvora!

 

  1. avatar Medvěd napsal:

    Moc pěkné kájo, konečně po dlouhé době nějaký článek

Musíte se přihlásit pro psaní komentářů.