Repro šnek – 500W rms

Napsáno: 13.06.2012 | Autor: Kájínek | Rubrika: Návody, Nezařazené

Trochu nemotorný článeček o reproduktoru, který jsem stavěl.

Trocha teorie:
Frekvence podélného vlnění vzduchu vnímáme jako zvuk někde mezi 20Hz až 20kHz. Pro jejich vyzařování do prostoru můžeme použít píst, plácačku na mouchy, pískání na prsty nebo reproduktor.
Mechanické vlastnosti reproduktorů jim dávají určitá omezení. Je to jako s holkama – chytrá + hezká = konst.

U reproduktorů vyvažujete rozměr membrány a frekvenci (v součtu převrácených hodnot je to konstanta). Tzn na hluboké tóny potřebujete velkou membránu a o to nám tady jde.

Po dlouhé době jsem se pustil do výroby reproduktoru pro nízké frekvence – hloubky okolo 100-150 Hz.
Zde jsou pro stavbu ozvučnice zásadní rozměry reproduktoru, tuhost konstrukce, objem vzduchové dutiny za reproduktorem a délka cesty zvuku od reproduktoru do místa vyzáření.

Proto byla zvolena konstrukce „šnek“ kde reproduktor hraje dovnitř bedny a zvuk prochází metr dlouhou trasou. Trochu předimenzovaný byl materiál – OSB deska 21mm, takže repro váží 70kg, stejně jako já (měl bych tedy přibrat). Domácí dílna nabídla pouze maflík, rašpli, šukačku, tužku a metr, takže s deskou cca 150x210cm to byl docela zápas. Případné odchylky měření nakonec doladily vrtuy (5×50, 80ks) a silikon.

Nejdřív vznikla vnitřní tlaková komora, do které se přišrouboval reproduktor (průměr 35cm, 5OOW rms).
Následoval bok (60cm x 80cm) a obvodové desky, nakonec se vnitřní objem vyložil vatelínem a všechny spoje zatmelily. Vyvrtal se otvor pro SPEAKON konektor a přišlo na řadu připájení kablíku. Ouha! Špatně jsem si natočil reprák, tedy packami dolů do půlmetrové díry s minimem místa kolem repráků. No hodně jsem si vyhrál s trafopájkou, ale nakonec jsem ustavil docela rozumný pájený spoj. Napočtvrté.

Nakonec jsme s taťkou přišroubovali i druhou bočnici a navrtali a našroubovali dalších asi 40 vrutů po obvodu. Nejtěžší bylo trefit vnitřní neviditelnou desku krabice, ale symetrie docela vyšla. A šlo se zkoušet :-)

Stavba takového reproduktoru obvykle začíná složitým návrhem, vycházejícím z T-S parametrů reproduktoru. Jelikož jsem zakoupil repráky z inzerátu, žádné parametry jsem neznal a tak jsem pouze okopíroval už vyrobenou bednu od Atexe (zlaté icq).

Přijeďte se podívat, jak pěkně hraje! (plánek)

Musíte se přihlásit pro psaní komentářů.