Něco málo z Austrálie

Napsáno: 14.09.2012 | Autor: Filip | Rubrika: Cestování

Jelikož už tady nějakou dobu jezdím na skútru a rozvážím pizzu, tak se s vámi podělím o zážitky a zkušenosti, které získané v Cairns a okolí. 

Začnu představením pracovního stroje, což je skútr upravený pro rozvoz pizzy. Přehlédnout se nedá, jelikož je polepený reklamou na Domino’s pizzu, jak je patrné z obrázku níže. I když je to skútr lehký s objemem 150ccm, tak mu trvá neuvěřitelných 7 vteřin než se rozjede na 60km/h. Po rovince se s ním dá jet kolem 90km/h, ale při stoupání jsem rád za 70km/h. Tomu jistě napomáhá neaerodynamický box na pizzu místo zadní sedačky.

Jízda na skútru je celkem v pohodě, pokud nepočítám málo místa na kolena díky přihrádce na věci a to, že se musejí držet řidítka celou dobu, jinak se začnou klepat a během pár vteřin by se skútr rozsypal. Taky už mají najeto kolem 8000 km.

Rozvážení pizzy je fajn job, i když občas zmoknu, v noci se špatně hledají čísla budov (která se občas nedají přečíst) a musím si půjčovat bundu a helmu. Sranda naopak je vyjíždění prudkých kopců k zákazníkům, se kterými se skútr vetšinou statečně popere.

Když tady potkávám nějaké motorkáře, tak si říkám, jak se asi zdraví, jestli vůbec. My si mávneme levou rukou, což je směrem k protijedoucímu motorkáři. Tady se ale jezdí vlevo a mávalo by se do pangejtu. A pravá ruka se přece jen nepouští za jízdy tak snadno. V Anglii to bude podobny… Máte nějaký nápad jak to vlastně je?

Dopravní předpisy tu jsou podobné jako u nás a na řízení vlevo se snadno zvykne. Jen kruháky tu mají vymyšlené trochu jinak, jak ukazuje skica. Pro auta a motorky to je v pohodě, ale na kole během dopravní špičky se musí dlouho čekat než se dá přejet. Celkově tu cyklisté nejsou moc respektovaní účastníci dopravního provozu, naštěstí tu většina řidičů jezdí opatrně.

Maximální rychlost ve měste 50 km/h je často upravena na 60km/h a mimo město to je 100km/h, to je i maximální povolená rychlost.

Pokud vás zajímá cena benzínu, tak 91 oktanový benzín tu stoji 147,9 c/litr (29,6 Kč/l), 98-čka 163,9 c/litr (32.8 Kč/l), né moc častý diesel 153,9 c/litr (30,8 Kč/l) a 95-ku tu jaksi nemají. Ceny jsou to pěkné, že? A to je potřeba podotknout, že tady mají mnohem lepší platy než jsou u nás.

Jelikož bych měl psát převážně o motorkách, tak ani nebudu uvádět, že mají blinkry místo stěračů a stěrače místo blinkrů. Ovládání motorek je naštěstí stejné.

Poslední věc jsou silnice, které mají v dobrém stavu, aspoň ty zpevněné. Překvapením byla cesta do kempu, která v mapě byla značená jako nezpevněná. 4 km cesty trvaly víc jak půl hodiny a pokud by pršelo, tak by se to s běžným autem ani nedalo projet.

  1. avatar Medvěd napsal:

    Čau Filipe, dovolil jsem si trochu dodělat tvůj článek, měl si prý nějaký problém s vkládáním obrázků.

  2. avatar Filip napsal:

    Ahoj Honzo, díky tady odtud se mi to z tabletu blbe edituje.

Musíte se přihlásit pro psaní komentářů.