Výroba plexiskla

Napsáno: 19.12.2011 | Autor: Medvěd | Rubrika: Návody

Dnes jsem si pro vás připravil článek o tom, jak si udělat plexisklo na moto. Hlavním důvodem mojí tvorby bylo to, že když jsme jezdili na výlety, po nějaké době mě strašně bolely ruce z náporu větru. To byl podnět k hledání příčiny a řešení. Na internetu jsem koukal po bazarech a po fórech, a hledal nějaké starší plexisklo. Ceny byly naprosto strašné, za poškrábaná plexiskla se lidé nebáli vzít i 2000Kč. Proto jsem začal shánět návod, jak si jej vyrobit. Přečetl jsem několik článků a diskuzí.

A jak jsem tedy začal?

Vymýšlel jsem jak udělat formu a hlavně jaký tvar. Po nějaké té době jsem objevil, že bych mohl použít masku z motorky. Proto jsem masku pokryl kuchyňskou fólií, abych ji neporušil při sádrování. Ano jak jste správně pochopili, udělal jsem sádrový odlitek masky. Ten jsem po zatvrdnutí upravil k obrazu svému rozbruskou a smirkovým papírem. Poté jen zbývalo sehnat vhodné plexisklo, našel jsem tedy nějaké starší na zkoušku. Plexi jsem zařezal na přibližný rozměr. Plexisklo se asi nejlépe tváří pod nějakou vyšší teplotou, proto využijeme domácí troubu a budeme jej péct jako perníčky o vánocích. Do trouby jsem vložil formu a na ní položil plexi, troubu jsem nastavil asi na 200°C. Ale jak jsem posléze zjistil, bylo to moc :-) , viz foto. Nuže druhý pokus už se podařil lépe a na troubě jsem nastavil asi 150°C. To zase bylo málo a plexisklo se nechtělo vůbec ohýbat, proto jsem přidal na 180°C. To je podle mne asi tak akorát. Nechce to nikam spěchat, jinak je po plexisklu. Když se plexisklo ohnulo do přibližného tvaru, troubu jsem vypnul a nechal plexi ztuhnout. Poté jsem ještě nepřesnosti ohnul pomocí horkovzdušné pistole. V dalším kroku jsem plexi opět opracoval rozbruskou a smirkem do požadovaného tvaru. Tím bylo plexisklo připravené.

Dalším krokem bylo udělat nějaký držák. Jako nejlepší uchycení jsem shledal přišroubování přímo na brýle vidlice. Uřízl jsem si dvě pásoviny a do nich navrtal díry pro šrouby brýlí. Ty jsem pak přišrouboval a na ně navařil trubičky, ke kterým jsem opět pod vhodným úhlem přivařil malé pásovinky pro přišroubování plexiskla. Zní to sice jednoduše, ale trvalo to trošku déle :-) .


Držáčky jsem poté zbrousil, začistil. Vyvrtal dírky pro šroubky a udělal závity. Držáky jsem nechal nalakovat komaxitem na matnou černou barvu.

Montáž už byla velmi jednoduchá a nemá cenu ji popisovat :-) .

Musíte se přihlásit pro psaní komentářů.