Digitální tachometr

Napsáno: 5.12.2011 | Autor: Medvěd | Rubrika: Návody

Digitální tachometr je skutečně skvělá věc, využijete ho od měření rychlosti, ujetou vdzálenost, čas výletu, hodiny, až třeba po měření teploty. Ale mým hlavním důvodem bylo to, že jsem nandal na motorku motárdová kola (návod jak kola namontovat tu snad taky někdy bude). Jelikož je původně na XT 600E vepředu 21″ kolo, místo motárdového 17″, tak tachometr na motorce přeměřoval asi o 20km/h. Určitě by šlo tachometr rozebrat a přesadit rafičku nebo zaměnit šneka v kole. Jednodušší řešení je však instalovat tachometr z kola nebo přímo na moto. Já jsem zvolil tachometr Sigma MC8, který ukazuje rychlost asi do 300km/h a navíc má dlouhý kabel pro montáž na motorku.

K tachometru se dodává instalační materiál, jako gumičky a dva magnety. Montáž jsem začal tak, že jsem tachometr přidělal na řidítka, a kabel táhl k přednímu kolu. Na drát by magnet sice šel přidělat, ale snímač by musel být přidělaný na nějakém přípravku na vidlici, protože vidlice je dost daleko od drátů. Proto jsem vymyslel, že si udělám jednoduchý plíšek, který přidělám pod šroub, kterým je přišroubovaný kotouč. Tento plíšek je z nerezového plechu, magnet je následně nalepen na pěnovou oboustrannou pásku a poté stažen stahovací páskou. Čidlo jsem přidělal na dolní část vidlice dodanými gumičkami a ještě jednou stahovací páskou pro jistotu. A to,že fotky řeknou víc než 1000 slov nemusím ani psát. Nejtěžší částí je podle mého názoru správně nastavit obvod kola podle návodu.

  1. avatar Zbyněk napsal:

    Já mám úplně stejný. Jen ten magnet jsem přidělal jinak. (na místo kde se kříží dráty. To jsem si podložil rovnou ploškou a dotáhl stahovací páskou)

Musíte se přihlásit pro psaní komentářů.