Co je to Fosa

Autor: Medvěd
Zdroj: www.biolib.cz

Fosa nebo také Cryptoprocta ferox je šelma žijící na Madagaskaru. Je na vrcholu potravního řetězce, loví lemury a další savce, ptáky, slepice, ale živí se i vajíčky, které vybírá z hnízd. Toto zvíře se na lov vydává ve dne i v noci. Fosa mívá hmotnost 7 až 12 kilogramů a tělo měří 60 až 80 cm, ocas má stejně dlouhý. Žije v v pralesích, kde se přes den ukrývá v dutinách stromů i v jeskyních. Fosy dospívají ve 3-5 roce života a mohou se dožít věku až 17 let.

Fosy jsou samotářská zvířata, vyhledávají se pouze v období páření. Samice je březí tři měsíce a rodí obvykle dvě až čtyři mláďata.

Bohužel toto na první pohled roztomilé zvíře dokáže být i pěkně zlé. Už jejich latinský název ferox znamená v překladu zuřivý. Jelikož domorodcům loví domácí zvířata, pronásledují je a zabíjejí. Díky obrovskému ničení pralesů na Madagaskaru se také těmto šelmám zmenšuje prostor k životu a kvůli tomu jim hrozí vyhynutí. Zoologické zahrady, které chtějí fosy chovat musí nejprve přispět určitou finanční částku na záchranu v jejich domovině. V zoologických zahradách se fosy chovají poměrně vzácně a jejich rozmnožování není úplně jednoduché.

Za korekci článku a za poskytnutí materiálů děkuji panu  Milanu Kořínkovi. Pokud byste se chtěli dozvědět něco více o fosách navštivte tyto stránky www.biolib.cz

Zdroj: www.africaimagelibrary.com

Zdroj: www.africaimagelibrary.com

Zdroj: www.africaimagelibrary.com

Zdroj: www.africaimagelibrary.com

Název Fosa team vznikl při chladných večerech v práci, kdy jsem s Honzou zkoušel tisíce a tisíce různých variant názvů. Inspirací se nám nakonec stal film Madagaskar, ve kterém jsou Fosy vylíčeny jako záporné postavy pojídající roztomilé lemury. Nám ovšem Fosy a jejich výtvarné ztvárnění přišlo sympatické, a tak jsme si našli jak skutečná Fosa vypadá.

Byla to láska na první pohled :-) Okamžitě jsme si představili, jak by mohlo vypadat logo i s nápisem, a bylo rozhodnuto. Toho památného dne jsme s Honzou založili dnes již legendární FOSA TEAM… :-)

Musíte se přihlásit pro psaní komentářů.